Mascot – modne ubrania

Porady na temat mody, bielizny i odzieży

Gorsety – ponadczasowy element garderoby

Gorsety są jednym z najstarszych elementów damskiej bielizny, pojawiły się bowiem już w XIV wieku. Mimo swojej kilkusetletniej historii wciąż pozostają ponadczasowym elementem ubioru, który doskonale podkreśla wszystkie walory kobiecej sylwetki. Obecnie gorsety są chętnie kupowane i noszone nie tylko na specjalne okazje, ale również na co dzień. Głównym zadaniem gorsetu jest usztywnienie korpusu, uwydatnienie biustu, spłaszczenie brzucha, a przede wszystkim wysmuklenie linii talii. Obecnie zastosowanie tego elementu ubioru jest nieco inne niż w poprzednich wiekach.

Klasyczne gorsety damskie miały za zadanie przede wszystkim poważne wyszczuplenie talii kobiety. Związane to było z ówczesna modą. W czasach, kiedy gorsety damskie były najbardziej popularne, wykwintny damski strój składał się z bogato zdobionej chociaż w pewnym sensie małej góry, która była akcentowana na rękawach, a głównym elementem stroju była rozkloszowana daleko poza granice absurdu spódnica stanowiąca integralną część sukienki. Stosowanie drastycznie uciskających gorsetów było w tym przypadku po prostu koniecznością i czasami potrafiło się skończyć po prostu źle, kiedy komuś zabrakło powietrza. W dzisiejszych czasach oczywiście nie ma aż takich problemów i gorsety mają swoje zadanie postawione w formie zdecydowanie delikatniejszej, ale do sukni bardzo często dobrze jest założyć gorset.

Poprawienie kształtu talii

Marzeniem każdej pani jest talia osy i chociaż raczej trudno jest liczyć na aż takie przewężenie, można przynajmniej postarać się o ładne, kobiece kształty. Natura stworzyła nas niestety tak, że większość kobiet wcale nie ma naturalnej skłonności do stanowienia wielokrotności klasycznych kształtów Marylin Monroe, czyli 90:60:90, przez co naturze trzeba trochę pomagać. W tym miejscu wchodzi gorset damski, dzięki któremu możliwe jest delikatne przeniesienie niektórych części kobiecego ciała, by układały się chociaż odrobinę lepiej. Zazwyczaj nie ja to jakiegoś specjalnego znaczenia, ale na przykład do sukni wieczorowej jest to niemalże konieczność, jeśli kobieca sylwetka mocno odbiega od ideału.

Gorsety wyszczuplające

Chociaż gorsety damskie nie mają w dzisiejszych czasach za zadanie nikogo dusić i na siłę zmieniać proporcji kobiecego ciała, to cały czas za ich pomocą można uzyskać wyraźne zmniejszenie wielkości talii. Typowe gorsety o przeznaczeniu raczej wygładzającym i korygującym niż wyszczuplającym są w stanie zaoferować nam zysk na poziomie około 4 centymetrów, co nie jest specjalnie imponującym wynikiem, ale jest zauważalne i do tego poprawia się ogólny kształt ciała. Najbardziej nastawione na redukcję obwodu talii gorsety są w stanie w pełni bezpiecznie i w miarę wygodnie zaoferować nam nawet redukcję obwodu o około 15 centymetrów, chociaż jest to zwykle spora przesada i opcja tylko do bardzo ściśle określonych kreacji.