Gorsety – ponadczasowy element garderoby

Gorsety – ponadczasowy element garderoby

gorset-wyszczuplajacy-korygujacyGorsety są jednym z najstarszych elementów damskiej bielizny, pojawiły się bowiem już w XIV wieku. Mimo swojej kilkusetletniej historii wciąż pozostają ponadczasowym elementem ubioru, który doskonale podkreśla wszystkie walory kobiecej sylwetki. Obecnie gorsety są chętnie kupowane i noszone nie tylko na specjalne okazje, ale również na co dzień.

Głównym zadaniem gorsetu jest usztywnienie korpusu, uwydatnienie biustu, spłaszczenie brzucha, a przede wszystkim wysmuklenie linii talii. Obecnie zastosowanie tego elementu ubioru jest nieco inne niż w poprzednich wiekach. Dostępne obecnie modele dzielą się na gorsety zabudowane oraz tak zwane półgorsety podbiustowe. Te pierwsze zazwyczaj wykorzystywane są na specjalne okazje takie jak imprezy, wesela i śluby. Półgorset podbiustowy może być za to śmiało noszony na co dzień, w połączeniu ze strojami wizytowymi czy eleganckimi koszulami.

Gorsety zyskały na popularności przede wszystkim dzięki Madonnie, która rozsławiła je w swoich teledyskach czy podczas występów na scenie. Najsławniejszy gorset wokalistki od Jeana Paula Gaultiera był niezwykle odważny i na tyle kontrowersyjny, że wzbudził wielkie zainteresowanie. Kobiety zachwycone tym, jak Madonna prezentowała się na scenie czy na ekranie telewizorów, postanowiły wziąć z niej przykład. Dzięki wokalistce gorset, który jeszcze niedawno za sprawą feministek stanowił symbol kobiecego zniewolenia, zyskał od tej chwili nowe znaczenie i awansował do roli symbolu kobiecości oraz ekstrawagancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *